İSTANBUL REKABET FORUMUNDA DİJİTALLEŞME, KARTELLERE KARŞI ETKİN MÜCADELE VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ KONULU PANELLER (26.11.2019)

İstanbul Rekabet Forumu çerçevesinde üç ayrı panel düzenlendi. Forumun ilk günü UNCTAD Rekabet ve Tüketici Politikaları Bölümü Hukuk Yetkilisi Ebru Gökçe Dessemond’un moderatörlüğünde öğleden önce gerçekleştirilen “Dijitalleşme, Rekabet Hukuku ve Politikası” konulu panelde, Rekabet Kurulu Üyesi Hasan Hüseyin Ünlü, Leeds Üniversitesi Hukuk Profesörü Pınar Akman, Yunanistan Rekabet Otoritesi Başkanı İoannis Lianos ve Ukrayna Antitekel Komitesi Başkanı Yuriy Terentyev konuşmacı olarak katıldı.

Öğleden sonra ise Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Kürşat Ünlüsoy’un moderatörlüğünde yapılan “Rekabet Hukuku Uygulamalarında Uluslararası Yardımlaşma” konulu panelde, OECD Rekabet Bölümü Başkanı Antonio Capobianco, UNCTAD Ekonomik İlişkiler Yetkilisi Elizabeth Gachuiri, Arnavutluk Rekabet Otoritesi Başkanı Prof. Juliana Latifi, Romanya Rekabet Konseyi Başkanı Elena Kleininger ve Hırvatistan Rekabet İdaresi Kurul Üyesi Ljiljana Pavlic panelistlik yaptı.

Forum’un son günü Rekabet Kurulu Üyesi Ahmet Algan’ın moderatörlüğünde düzenlenen “ Kartellere Karşı Etkin Uygulamalar” başlıklı oturumda ise, OECD Finans ve Girişim İşleri Müdür Yardımcısı Antonio Gomes, Kenya Rekabet Otoritesi Genel Müdürü Francis W. Kariuki, Rusya Antitekel İdaresi Saratov Bölge Ofisi Başkanı Liudmila Borisova ile Kazakistan Rekabet Otoritesi Başkan Yardımcısı Arsen Iskakov değerlendirmelerde bulundu.

Forum kapsamında ayrıca Rekabet Kurumu Dış İlişkiler, Eğitim ve Rekabet Savunuculuğu Dairesi Başkanı Recep Gündüz, “Rekabet Kurumu Perspektifinden Uluslararası İşbirliği ve İstanbul Rekabet Forumu (ICF)’in Rolü” konulu sunum gerçekleştirdi.

Recep Gündüz’ün konuşmasının ardından OECD Rekabet Komitesi Başkanı Prof. Frederic Jenny de, “Dijitalleşme ve Uluslararası İşbirliği” konulu konuşma yaptı.