Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ, KÇS Kahramanmaraş Çimento Beton Sanayi ve Madencilik İşletmeleri AŞ ve Samet Hazır Beton İnşaat Madencilik Lojistik Enerji Ltd. Şti. Hakkında Yürütülen Soruşturmanın Sözlü Savunma Toplantısı 17 Temmuz 2024 Tarihinde Yapılacaktır. (12.6.2024)

Rekabet Kurulunun 26.01.2023 tarihli ve 23-06/72-M sayılı kararı ile Adana ve Osmaniye illerinde faaliyet gösteren hazır beton üreticileri arasında yer alan Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ (ÇİMSA), KÇS Kahramanmaraş Çimento Beton Sanayi ve Madencilik İşletmeleri AŞ (KÇS), MM Tiftik Kardeşler Nakliye İnşaat Emlak Petrol ve Tarım Ürünleri Paz. San. Tic. Ltd. Şti.’nin (TİFTİK), Oyak Çimento Fabrikaları AŞ’nin (OYAK) ve Samet Hazır Beton İnşaat Madencilik Lojistik Enerji Ltd. Şti. (TOROS) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (4054 sayılı Kanun) 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmıştır.

Hakkında soruşturma açılan teşebbüslerden OYAK ve TİFTİK tarafından uzlaşma başvurusunda bulunulmuş olup, Kurulun 04.01.2024 tarih ve 24-01/19-7 sayılı kararı ile OYAK hakkında 61.182.782,44 TL idari para cezası uygulanmasına ve soruşturmanın teşebbüs bakımından sonlandırılmasına; Kurulun 18.01.2024 tarih ve 24-05/86-36 sayılı kararı ile TİFTİK hakkında 5.248.175,07 TL idari para cezası uygulanmasına ve soruşturmanın teşebbüs bakımından sonlandırılmasına karar verilmiştir.

Soruşturma kapsamında süreci devam eden ÇİMSA ve KÇS bakımından bölge/müşteri paylaşımına, TOROS bakımından fiyat tespiti ve bölge/müşteri paylaşımına yönelik davranışlarla 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğine yönelik olarak yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı 17 Temmuz 2024 tarihinde saat 10.30’da yapılacaktır.

Toplantıya söz almak üzere katılmak isteyen şikâyetçi ve üçüncü kişilerin, “Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ” uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgileri ve belgeleri içeren dilekçeyle 10 Temmuz 2024 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.  

Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenler, toplantıyı çevrim içi olarak takip edebileceklerdir. Bu amaçla Rekabet Kurumu web sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak, en geç toplantı saatinden yarım saat öncesine kadar katılım formunun doldurulması gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.*Aşağıdaki katılım formu toplantıya izleyici olarak katılmak isteyenler içindir.


Katılım İsteği Formu

*TC Kimlik Numarasının geçerliliği Mernis'ten kontrol edilmektedir.
*Toplantı öncesi katılım linki cep telefonunuza ve e-posta adresinize gönderilecektir.
*Bir sonraki aşamada cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.
*Aydınlatma metnini onaylamalısınız.
*Gönder butonuna basıldıktan sonra cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.