Staj Duyuruları

2020 Yaz Dönemi Katılım Belgeli Rekabet Hukuku Staj Programına İlişkin Duyuru

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle uygulamaya konulan kontrol ve koruma tedbirleri kapsamında yaz döneminde yapılması planlanan “2020 Yaz Dönemi Katılım Belgeli Rekabet Hukuku Staj Programı” daha sonra Kurumumuz internet sitesinde ilan edilecek tarihe kadar ertelenmiştir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 


Staj Duyuruları
 

Rekabet Kurumu rekabet hukuku ve uygulaması ile ilgili bilgi birikimine katkıda bulunarak bu alana olan ilgiyi arttırmak amacıyla üniversite öğrencilerine yönelik stajlar düzenlemektedir. Söz konusu stajlar kapsamındaki eğitimler, Dış İlişkiler, Eğitim ve Rekabet Savunuculuğu Dairesi koordinatörlüğünde Rekabet Kurumu meslek personeli tarafından verilmektedir.    

İçerik olarak “staj” tanımından öte “yoğunlaştırılmış eğitim” şeklinde gerçekleştirilen program, iki hafta sürmektedir. İlk hafta Rekabet Kurulu kararlarıyla zenginleştirilen ülkemiz rekabet hukuku ve mevzuat eğitimi verilmektedir. İkinci haftada ise katılımcılara dağıtılan örnek olay-senaryo üzerinde etüt çalışması yaptırılmaktadır. Teşebbüs ve Rekabet Kurumu temsili olmak üzere iki gruba ayrılan katılımcılar, son gün Rekabet Kurumu Sözlü Savunma Salonu’nda kendilerine verilen senaryonun gereği rollerini oynamak üzere Rekabet Kurumu meslek personelinden oluşturulan temsili Rekabet Kurulu karşısında iddia ve savunmalarını gerçekleştirerek stajlarını tamamlamaktadırlar. 

Belirtilmesinde önem görülen husus, verilen eğitimin sadece “rekabet hukuku” olmadığıdır. 

  • Eğitim ve Etüt katılımlarının yoklama ile kontrol edildiği seanslar ile DİSİPLİN,
  • Eğitimlerde derse katılım amaçlı sunum teknikleri ile KATILIM,
  • Etütlerde titizlikle oluşturulan gruplara yüklenen sorumluluk ile GRUP ÇALIŞMASI,
  • Örnek olay sunumunda grup üyelerinin her birinin kendilerine verilen süreler içinde bireysel sunum yapmalarının zorunlu olması ile CESARET ve KENDİNE GÜVEN,

oluşturulan eğitim programında katılımcılar tarafından ortaya konulması beklenilen hususlardır.

Rekabet Kurumu Staj konseptinin farklılığının bir göstergesi de katılımcıların temsil ettikleri üniversite ve bölüm çeşitliliğidir. 2003-2018, 63 farklı üniversite ve 1527 öğrenci staj eğitimlerini tamamlamıştır.

Kurumumuza gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

 

REKABET KURUMU STAJ SEFERBERLİĞİ PROJESİ DUYURUSU