D-Market Elektronik Hizmetleri ve Ticaret AŞ ve Anka Mobil Tedarik AŞ hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. (19.4.2021)

D-Market Elektronik Hizmetleri ve Ticaret AŞ ve Anka Mobil Tedarik AŞ tarafından en çok kayrılan müşteri şartı uygulamaları, ayrımcılık, marka içi rekabeti kısıtlama, mal vermeyi reddetme ve yeniden satış fiyatını belirleme yolları ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ihlal edildiği iddiası üzerine yürütülen soruşturma tamamlandı. 

15.04.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda;

D-Market Elektronik Hizmetleri ve Ticaret AŞ ve Anka Mobil Tedarik AŞ’nin ilgili pazarlarda hâkim durumda bulunmadığına; D-Market Elektronik Hizmetleri ve Ticaret AŞ’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal etmediğine; yeniden satış fiyatının tespiti uygulamasından dolayı 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edildiğine, dolayısıyla Anka Mobil Tedarik AŞ’ye idari para cezası verilmesine karar verildi. 

Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 15.04.2021 tarih, 21-22/266-116 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız.