Hamzaoğlu Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ Hakkında Yürütülen Soruşturmanın Sözlü Savunma Toplantısı 23 Temmuz 2024 Tarihinde Yapılacaktır. (14.6.2024)

Rekabet Kurulunun 13.04.2023 tarih ve 23-18/343-M(8) sayılı kararıyla Nurse Harvey’s ve Gifrer gibi markalarla gıda takviyesi, mama, kozmetik ve tıbbi ürünlerin üretim ve satışını gerçekleştiren Haks Hamzaoğlu Kimya San. ve Tic. AŞ (Haks Kimya) hakkında yürütülen soruşturma, Haks Kimya’nın 31.05.2024 tarihinde üçüncü yazılı savunmasını sunmasıyla tamamlandı ve sözlü savunma aşamasına gelindi. Sözlü savunma toplantısı 23 Temmuz 2024 tarihinde saat 14.30’da Rekabet Kurumu merkez binasında yapılacaktır.
Soruşturma, Haks Kimya’nın alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğini tespit etmek amacıyla açılmıştı.
Soruşturma kapsamında Haks Kimya tarafından,

  • Alıcıların e-ticaret platformları başta olmak üzere, internet satış fiyatlarının sıkı bir şekilde takip edildiği, 
  • Alıcıların, belirlenen/bildirilen liste fiyatı ve/veya iskonto oranlarına uymaları, belirlenen fiyatlardan daha düşük fiyata ürün satmamaları hususunda çaba gösterildiği,
  • Alıcıların belirlenen satış fiyatına uymaması halinde ürün tedarikinin ve/veya ticari ilişkinin sonlandırılması şeklinde yaptırım mekanizmalarının işletileceğine dair uyarıların yapıldığı,
  • Gerçekleştirilen davranışların alıcıların fiyatlama serbestisine doğrudan müdahale teşkil ettiği

iddiaları incelenmiştir.
Toplantıya söz almak üzere katılmak isteyen şikâyetçi ve üçüncü kişilerin, “Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ” uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgileri ve belgeleri içeren dilekçeyle 16 Temmuz 2024 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.  

Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenler, toplantıyı çevrim içi olarak takip edebileceklerdir. Bu amaçla Rekabet Kurumu web sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak, en geç toplantı saatinden yarım saat öncesine kadar katılım formunun doldurulması gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.*Aşağıdaki katılım formu toplantıya izleyici olarak katılmak isteyenler içindir.


Katılım İsteği Formu

*TC Kimlik Numarasının geçerliliği Mernis'ten kontrol edilmektedir.
*Toplantı öncesi katılım linki cep telefonunuza ve e-posta adresinize gönderilecektir.
*Bir sonraki aşamada cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.
*Aydınlatma metnini onaylamalısınız.
*Gönder butonuna basıldıktan sonra cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.