Traktör Üretim Ve Pazarlama Alanında Faaliyet Gösteren 10 Teşebbüs Hakkında Yürütülen Soruşturmanın Sözlü Savunma Toplantısı 9 Temmuz 2024 Tarihinde Yapılacaktır. (11.6.2024)

Traktör üretim ve pazarlama alanında faaliyet gösteren 10 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi.

Rekabet Kurulunun 05.01.2023 tarihli kararıyla, traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren; AGCO Tarım Makineleri Ticaret Ltd. Şti., Argo Tractors Turkey Traktör San. ve Tic. Ltd. Şti., Başak Satış Pazarlama ve Yatırım AŞ, Erkunt Traktör Sanayii AŞ, Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ, IPSO Tarım AŞ, Kubota Turkey Makine Ticaret Ltd. Şti., Same Deutz Fahr Traktör San. ve Tic. AŞ, Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ ve Türk Traktör ve Ziraat Makinaları AŞ hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (4054 sayılı Kanun) 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmıştı. Soruşturmanın konusunu anılan tarafların; bayilerinin yeniden satış fiyatını tespit ettiği, bayilerine müşteri/bölge kısıtlamaları getirdiği ve rekabeti kısıtlayıcı bilgi değişiminde bulunduğu/anlaşma yaptığı iddiaları oluşturuyordu.

Soruşturma kapsamında söz konusu teşebbüslerin arasında stratejik bilgilerin paylaşımı ve/veya rekabete aykırı anlaşma yapmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediği ve ayrıca Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ’nin bayilerine müdahale ederek yeniden satış fiyatlarını tespit edip etmediği inceleniyor.

Sözlü savunma toplantısı 9 Temmuz 2024 tarihinde saat 10.30’da Rekabet Kurumu merkez binasında yapılacak.

Toplantıya söz almak üzere katılmak isteyen şikâyetçi ve üçüncü kişilerin, “Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ” uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgileri ve belgeleri içeren dilekçeyle 2 Temmuz 2024 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.  

Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenler, toplantıyı çevrim içi olarak takip edebileceklerdir. Bu amaçla Rekabet Kurumu web sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak, en geç toplantı saatinden yarım saat öncesine kadar katılım formunun doldurulması gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.*Aşağıdaki katılım formu toplantıya izleyici olarak katılmak isteyenler içindir.


Katılım İsteği Formu

*TC Kimlik Numarasının geçerliliği Mernis'ten kontrol edilmektedir.
*Toplantı öncesi katılım linki cep telefonunuza ve e-posta adresinize gönderilecektir.
*Bir sonraki aşamada cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.
*Aydınlatma metnini onaylamalısınız.
*Gönder butonuna basıldıktan sonra cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.