Macaristan Rekabet Otoritesi ile İş Birliği Protokolü İmzalandı (30.4.2024)

Macaristan Rekabet Otoritesi (GVH) Başkanı Sayın Csaba Balázs RIGÓ’nun daveti üzerine, ikili görüşmelerde bulunmak ve iş birliği protokolü imzalamak amacıyla Rekabet Kurumu Başkanı Sayın Birol KÜLE, II. Denetim ve Uygulama Dairesi Başkanı Burak BÜYÜKKUŞOĞLU ve Rekabet Uzman Yardımcısı Harun ÇALI tarafından 25-26 Nisan 2024 tarihlerinde Budapeşte/Macaristan’a ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Ziyaret kapsamında GVH Başkanı Csaba Balázs RIGÓ ve Rekabet Kurumu Başkanı Birol KÜLE, mesleki ilişkileri güçlendirme konusunda mutabakata varmışlardır. Varılan mutabakat uyarınca Rekabet Kurumu ve GVH, mevzuata ilişkin gelişmeler, rekabet hukuku uygulamaları, soruşturmalar ve ulusal rekabet otoriteleri ile temaslar konularında tecrübelerini paylaşacak, ortak eğitimler düzenleyecek ve uluslararası konferansların gerçekleştirilmesinde daha yakın iş birliğinde içerisinde olacaklardır.

Rekabet Kurumu Başkanı Sayın Birol KÜLE imza töreninde yaptığı konuşmada, "Birçok örnekle kanıtlandığı üzere, rekabet politikası alanında uluslararası iş birliğinin, küresel ölçekte serbest, dinamik ve entegre piyasalara ulaşılmasında oynadığı faydalı rolü hatırlamak önemlidir. Bugün imzalanan İş birliği Protokolü vesilesiyle Macaristan Rekabet Otoritesi ile aramızda bu yılın Ocak ayında Türk Devletleri Rekabet Konseyi'nin (Konsey) kurulmasıyla başlayan dostane ilişkiyi daha da güçlendirdiğimiz için memnuniyet duyuyoruz. Ortak soyumuzun, ortak ekonomik çıkarlarımızın ve tarihi ve kültürel bağlarımızın bu topluluğu geliştireceğine, ayrıca çağdaş rekabet hukuku endişelerinin anlaşılmasını ve ele alınmasını da kolaylaştıracağına yürekten inanıyoruz. Ortak girişimimiz bilgi alışverişini teşvik edecek, güven sağlayacak ve nihai olarak bölgede güçlü bir rekabet kültürünü destekleyecektir. Son derece saygın ve tecrübeli iki kurum olan Türk ve Macar rekabet otoriteleri Orta Avrupa'dan Orta Asya'ya uzanan geniş bir coğrafi alanda bu evrensel misyon için rehberlik eden güçler olarak önemli roller almaya hazırdır." ifadelerine yer vermiştir.

GVH Başkanı Csaba Balázs RIGÓ ise, “GVH olarak iş birliklerini, uluslararası ilişkileri ve bağlantıları güçlendirmenin stratejik bir hedef olduğunu düşünüyoruz. Biz "bloklara" karşıyız. Bizi birbirimize bağlayan şeye inanıyoruz. Amacımız Doğu ve Batı arasında, farklı ekonomiler, farklı hukuk sistemleri ve farklı kültürler arasında köprü kurulmasına katkıda bulunmaktır. Rekabet Kurumu ile yaptığımız protokol 100 yıllık Macar-Türk dostane ilişkileri ışığında sembolik bir öneme sahiptir. Aynı zamanda bu protokol, kurumlarımız ve daha geniş bir bölge bağlamında iş birliği için gerçek ve önemli bir temel oluşturuyor.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

GVH Başkanı Csaba Balázs RIGÓ’nun özel daveti üzerine Türkiye Cumhuriyeti Macaristan Büyükelçisi Sayın Cavidan Gülşen KARANİS EKŞİOĞLU da imza törenine katılım sağlamışlardır.