OECD Macaristan Bölgesel Rekabet Merkezi (GVH-OECD RCC) Direktörü María CANEDO ile Kurumumuz Başkanı Sn. Birol KÜLE 13.10.2023 tarihinde, olası işbirliği yollarının tartışıldığı çevrim içi bir görüşme gerçekleştirmişlerdir. (23.10.2023)

OECD Macaristan Bölgesel Rekabet Merkezi (GVH-OECD RCC) Direktörü María CANEDO ile Kurumumuz Başkanı Sn. Birol KÜLE 13.10.2023 tarihinde, olası işbirliği yollarının tartışıldığı çevrim içi bir görüşme gerçekleştirmişlerdir. Oldukça verimli geçen toplantıda Sn. CANEDO, Rekabet Kurumunun tecrübelerinden faydalanmak üzere birlikte çalışmak istediklerini dile getirmiştir. 

GVH-OECD RCC, OECD'nin rekabet kurumlarının kapasite geliştirmesi için kurulmuş üç bölgesel merkezinden biridir ve Macaristan Rekabet Kurumu (GVH) ile OECD arasındaki bir ortak girişimdir.

Bölgeden toplam 16 ülkeye ulaşan GVH-OECD RCC, özellikle OECD üyesi olmayan yararlanıcı ülkelere yönelik olarak rekabet otoriteleri ve hükümetin diğer birimlerindeki yetkililer, sektör düzenleyicileri ve hâkimler için rekabet hukuku ve politikasına ilişkin çalıştaylar, seminerler ve eğitim programları aracılığıyla kapasite geliştirme desteği ve politika tavsiyesi sağlamaktadır. 

Sn. KÜLE ve Sn. CANEDO da bu bağlamda olası işbirlikleri hususunda görüşmüşlerdir. Buna göre;

  • GVH-OECD RCC tarafından yılda 2 kez yayımlanan ve diğer ülke rekabet otoritelerinden uzmanların rekabetin uygulanması veya savunulması konusundaki deneyimlerini paylaştıkları Bülten’e katkı sağlanması,
  • Yılda 6 kez yararlanıcı ülkelere verilen eğitime Rekabet Kurumundan konuşmacı gönderilmesi ve
  • Rekabet Kurumu ve GVH-OECD RCC’nin İstanbul’da ortak bir seminer düzenlemesi

konularında prensipte anlaşmaya varılmıştır.